+98 76-91001177 با ما در تماس باشید
موزه ارمیتاژ روسیه
بازدید: 618

روسیه دیدنی های بسیاری دارد، اما یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری این کشور موزه ارمیتاژ است. این موزه از جالب ترین و اسرار آمیزترین موزه های کشور روسیه و شهر سن پترزبورگ محسوب می‌شود که برای توصیف کامل آن باید یک کتاب نوشت. اوژن گشت در این مطلب به معرفی این موزه می پردازد و اطلاعات ضروری برای بازدید آن را در اختیار شما قرارمی دهد، تا اگر مسافر تور روسیه هستید با اطلاعات خوب و کافی از موزه ارمیتاژ بازدید کنید.

موزه ارمیتاژ دومین موزه بزرگ جهان

موزه ارمیتاژ Hermitage Museum، که در زبان فارسی به آرمیتاژ و یا هرمیتاژ مشهور شده جزو ۵ موزه برتر جهان است. این مجموعه کم نظیر درواقع نمایشی از دوره های مختلف تاریخی و امپراتوری سزار های روس بر این سرزمین پهناور را روایت می کند. موزه ارمتیاژ به عنوان بزرگ ترین گالری هنری جهان نیز شناخته می شود، که بیش از ۳ میلیون اثر هنری در آن نگهداری می شود. موزه ارمتیاژ در شهر سن پترزبورگ قرار دارد، اما جالب است بدانید این موزه شعبه های رسمی در شهر های کازان روسیه، آمستردام هلند، ونیز ایتالیا و ویبورگ روسیه دارد.
سنگ بنای اولیه موزه هرمیتاژ یا ارمیتاژ به الیزابت اول بر می گردد، اما شاید بتوان گفت روس ها بیشتر آثار هنری خریداری شده موزه هرمیتاژ را مدیون همت کاترین کبیر هستند. او در سال ۱۷۶۴ میلادی، اقدام به خرید بیش از ۲۰۰ نقاشی مشهور اروپا کرد. بعد از این سال مجموعه ی محوطه کنونی موزه که متشکل از چند کاخ است به محلی برای نگهداری آثار برترین هنرمندان دنیا مانند میکل‌آنژ، لئوناردو داوینچی، پیتر پل روبنس، آنتونی فان دیک، رامبرانت، آگوست رودن، کلود مونه، پل سزان، ونسان ون گوگ، پل گوگن و پابلو پیکاسو تبدیل شد. کاترین تمام آثار هنری مورد نظرش را در نگارخانه خود به نام گوشه عزلت یا تنهایی"My Hermitage " جمع کرد؛ به طوری که تنها افراد محدودی می توانستند از آثار هنری دیدن کنند. جالب است که کاترین در نامه خود می نویسد، متاسفم که فقط من و موش های کاخ می توانیم این زیبایی را ببینیم و درک کنیم. هرمیتاژ تا سال ۱۹۱۷ صرفا کاخ سکونتی ملکه و تزارها بود و بعد از انقلاب روسیه به فرمان لنین به عنوان موزه انتخاب شد.
بعد از کاترین کبیر، نوبت به ملکه الیزابت می رسد. الیزابت علاقه زیادی به معماری داشت، بنابراین دستور ساخت بناهای مشهوری مانند کاخ زمستانی، صومعه اسمولنی، کاخ پتروف و دانشگاه دولتی مسکو را به فرماندهان خود می دهد. او همچنین جهت محافظت از تابلوهای نگارخانه ارمتیاژ دستور می دهد تعدادی گربه آموزش دیده را در گنجینه رها کنند تا موش ها نتوانند به آثار آسیب بزنند.

الیزابت و موزه ارمیتاژ روسیه

امپراتریس الیزابت یا یِلیزاوِتا پترُونا دختر پتر کبیر بود که در زمان حکمرانی خود با چالش های فراوانی روبه رو بود. به طور مثال، در زمان الیزابت دو جنگ اتفاق افتاد. نخستین جانشینی اتریش بود که بر سر مساله جانشینی دختر شارل ششم امپراتوری روم به نام ماری ترزا در سال ۱۷۴۰ میلادی بود. در واقع متحدان اتریش با وجود توافق با شارل ششم بر سر مساله جانشینی دخترش، پیمان شکنی کردند و 8 سال تمام با او به نبرد پرداختند. در واقع منشا این جنگ به دو ابرقدرت انگلیس و اسپانیا بر می گردد که داستان بسیار خواندنی و جذابی دارد.
دومین جنگ که به جنگ ۷ ساله معروف است، بین سال های ۱۷۵۶ تا ۱۷۶۳ بین دو قدرت آمریکای شمالی و اروپا شکل گرفت. این جنگ بسیاری از کشورهای همسایه از جمله هند، فیلیپین و آفریقا را تحت تاثیر قرار داد. موضوع جنگ کاملا واضح بود چون سه قدرت آمریکای شمالی، انگلیس و فرانسه صرفا در پی تصرف مناطق و گسترش مستعمرات خود بودند!!
الیزابت در زمان امپراتوری خود فعالیت بسیاری جهت تغییر قوانین حکومت پیشین انجام داد. او به اشراف امتیازات فراوانی داد و بناهای مهمی از جمله دانشگاه دولتی مسکو، آکادمی هنر امپراتوری سن پترزبورگ، کاخ زمستانی هرمیتاژ و صومعه اسمولنی را ساخت. جالب است بدانید معمار محبوب او پدر فرانچسکو باتالومئو، راسترلی بارتالومئو بود که لقب "سر معمار سلطنتی" را به او دادند بنابراین سنگ بنای اولیه موزه هرمیتاژ فعلی را الیزابت ایجاد کرد که محل سکونت تزارها بود. سبک مورد علاقه الیزابت باروک بود که در آن از سنگ مرمر سفید، تزئینات طلایی، پیکر تراشی و تجمل گرایی استفاده می شد. نمونه بسیار جالب استفاده از سبک باروک در کاخ زمستانی پله های مرمر کاخ است.

کاترین کبیر یا کاترین دوم

حوادث مختلفی در زمان کاترین کبیر امپراتریس روس ها اتفاق افتاد. کاترین کبیر در طی ۳۴ سال حکومت خود توانست روسیه را بسیار قدرتمند کند؛ اما آنچه به ماجرای ارمیتاژ مربوط می شود، مرتبط با ماجرای تنهایی کاترین و تصمیم او برای ساخت بنای "کنج عزلت یا هرمیتاژ" است.
الیزابت تصمیم می گیرد، بنابر وصیت پطر کبیر برای نوه پسری تراز (به نام پطر سوم) به دنبال همسری از همسایگان اروپایی باشد، تا بتواند علاوه بر افزایش قدرت پادشاه به توسعه و پیشرفت روسیه کمک کند. الیزابت تصمیم می گیرد دختر آلمانی تباری به نام سوفیا را برای همسری پادشاه انتخاب کند. سوفیا نام اصلی آلمانی کاترین کبیر است.
کاترین پس از ازدواج با پطر سوم متوجه بی کفایتی او می شود، اما به جای برگشتن به سرزمین خود تصمیم می گیرد قدرتش را افزایش دهد. در نتیجه او که از قبل با زبان و فرهنگ ایتالیایی، فرانسوی و انگلیسی تسلط کامل داشت، بر آن می‌شود تا زبان و فرهنگ روسی را یاد بگیرد و بر سرزمین پهناور تزارها حکومت کند. او در نامه ای چنین می نویسد:
" وقتی فهمیدم ولیعهد هیچ علاقه ای به من ندارد، می خواستم به آلمان برگردم اما زرق و برق دربار روسیه برایم فوق العاده جذاب بود".
کاترین بر خلاف الیزابت به سبک کلاسیک علاقه داشت، به همین خاطر بناهایی که در زمان او ساخته شد با رعایت اصل مینیمالیست ساخته شدند. جالب است که بدانید روی به ورودی در ساختمان هرمیتاژ کوچک یک تابلو مرمری عکس الیزابت قرار دارد که به دستور کاترین نصب شد. 

 

سبک معماری موزه هرمیتاژ روسیه چیست؟

موزه ارمیتاژ از سبک های مختلف معماری کمک گرفته است، اما بارزترین سبک معماری در بناها و ساختمان های موزه هرمیتاژ از سبک باروک الهام گرفته شده‌اند. سبک باروک یک روش معمار اروپایی است که هدف اصلی آن تعبیه فضایی کلی در مرکز و منظم کردن فضاهای فرعی و نمای ورودی یک بنا است. در این سبک از پیکر تراشی و کلیه اثاثیه استفاده می شود تا نظمی بصری ایجاد شود. مهد پیدایش سبک باروک کشور ایتالیا بود.

 

ساختمان مختلف موزه ارمتیاژ سن پترزبورگ روسیه

• کاخ زمستانی یا ارمیتاژ اول: تاریخ ساخت از سال ۱۷۵۴ تا ۱۷۶۲میلادی توسط فرانچسکو بارتالومئو تحت فرمان ملکه الیزابت برای اقامت زمستانی خانواده تزارها
• ارمیتاژ کوچک یا ساختمان دوم: تاریخ ساخت از سال ۱۷۶۴ تا ۱۷۶۹ میلادی توسط یوری ولتن و جین باپتیسته به دستورکاترین کبیر
• ارمیتاژ قدیم یا ساختمان سوم: تاریخ ساخت از سال ۱۷۷۱ تا ۱۷۸۷ میلادی توسط سوری ولتن
• ساختمان تئاتر ارمتیاژ یا ساختمان چهارم: تاریخ ساخت از سال ۱۷۸۳ تا ۱۷۸۷ میلادی توسط جاکومو کوارنگی
• ارمتیاژ جدید یا ساختمان پنجم: تاریخ ساخت از سال ۱۸۴۲ تا ۱۸۵۲ میلادی توسط لئو وون کلنز، والیسکی استاوس، نیکولای یفیموف
• مخزن کاخ زمستانی: تاریخ ساخت از سال ۱۷۲۶ تا ۱۷۴۲ میلادی و سال ۱۸۳۰ تا ۱۸۷۸ میلادی توسط دومنیکو ترژیو
• قصر منشیکوو سنت پترزبورگ (Menshikov Palace): تاریخ ساخت از سال ۱۷۱۰ تا ۱۷۲۱میلادی توسط معماری مشهوری ازجمله کارلو بارتالموئو، دومنیکو ترژیو، فرانچسکو فونتاتا ساخته شد تا نمایشی از هنر و معماری روسیه قرن ۱۸میلادی باشد.

قصر منشیکوو

محوطه اصلی ارمتیاژ


هرمیتاژ قدیم


ساختمان تئاتر ارمیتاژ


ارمیتاژ جدید


ارمتیاژ کوچک


کاخ زمستانی

مشخصات اصلی موزه ارمتیاژ سن پترزبورگ

• وسعت بنا: ۲۳۳.۳۴۵ متر مربع
• سال تاسیس: ۱۷۶۴ میلادی
• تاریخ دقیق جشن تاسیس موزه: هر سال ۷ دسامبر
• موسس اولیه: کاترین کبیر
• تعداد آثار هنری ثابت نگهداری شده: ۱.۰۱۳.۶۵۳ قطعه هنری
• تعداد آثار باستانی موزه: ۷۸۴.۳۹۵ شی باستانی
• تعداد سکه های نگهداری شده: ۱.۱۲۵.۶۲۳ سکه دوره های مختلف
• تعداد ابزارهای جنگی: ۱۳.۹۸۲ اسلحه و ابزار جنگی
• سایر آثار نگهداری شده در موزه: ۲۱۲.۷۷۵ قطعه در زمینه های مختلف هنری، جنگی و باستانی
• دو تابلوی معروف در موزه ارمیتاژ: تابلو شبانه ونگوگ، تابلو رقص ماتیس

آثار هنری ارمتیاژ و اشیا باستانی

• انواع تابلو های هنری
• اموال سلطنتی مانند نشان‌ها، لباس‌ها و جواهرات سلطنتی
• مجموعه جواهرات ساخته شده توسط فابرژه
• مجموعه بزرگ ترین کلکسیون طلاهای باستانی اروپای شرق و غرب آسیا موجود در جهان، شامل منطقه های پازیریک، پرشچپینا، گنجیه تروا، عتیقه های یونان، روم و مصر

مهمترین بخش های طبقه اول موزه ارمیتاژ

۱. به طور کلی موزه ارمتیاژ سه طبقه اصلی دارد که هر کدام دارای بخش های مختلفی هستند؛
۲. راهروی اصلی (بیشترین عکس از فضای داخلی موزه ارمیتاژ از این قسمت گرفته می شود)؛
۳. راهروی کاخ زمستانی؛
۴. سالن ژوپیتر که در آن آثار روم باستان نگهداری می شود؛
۵. مجسمه های رومی و خدایان یونانی؛
۶. آثار مربوط به منطقه آلتایی مربوط به قرن ۶ تا ۶ قبل از میلاد؛
۷. آثار مربوط به عصر آهن و تمدن ناحیه سیبری؛
۸. آثار مربوط به مهاجرت اروپایی ها و قرون وسطی؛
۹. اتاق طلایی ( بزرگترین کلکسیون طلایی جهان)؛
۱۰. بخش هنرهای آسیایی قبل از میلاد تا قرون وسطی؛
۱۱. سالن مربوط به جاده ابریشم و شمال قفقاز؛
۱۲. سالن مربوط به ادوات جنگی از قرن ۱۵ تا ۱۹ میلادی؛
۱۳. سالن هنرهای غرب آسیا؛
۱۴. سالن مصر باستان؛

مهمترین بخش های طبقه دوم موزه ارمیتاژ

این طبقه یکی از شلوغ ترین طبقات موزه ارمیتاژ است، که بیشتر سالن های آن به حوزه فرهنگی ایتالیا و فرانسه اختصاص می‌یابد.
۱. سالن مربوط به رنساس در حوزه فرهنگی ایتالیا از قرن ۱۳ تا ۱۶ میلادی؛
۲. سالن آثار لئونادرو داوینچی؛
۳. سالن شوالیه ها و وسایل جنگی قرن ۱۵ تا ۱۷ میلادی؛
۴. سالن تئاتر ارمتیاژ؛
۵. سالن مربوط به هنر آلمان از قرن ۱۵ تا ۱۸ میلادی؛
۶. سالن مربوط به هنر هلند از قرن ۱۵ تا ۱۶ میلادی؛
۷. باغ معلق (Hanging Garden)؛
۸. سالن مربوط به معماری و هنر فرانسه از قرن ۱۷ تا ۱۸ میلادی؛
۹. سال های مربوط به هنر و معماری روسیه از قرن ۱۸ تا ۱۹ میلادی؛
۱۰. گالری جنگ سال ۱۸۱۲ میلادی؛
۱۱. سالن سیندر هنر fleminsh قرن ۱۷ میلادی؛
۱۲. ارمتیاژ جدید؛
۱۳. سالن نقاشی های باستانی؛
۱۴. سالن سفید (اتاق سفید)؛
۱۵. اتاق نقاشی طلایی؛
۱۶. سالن نقاشی های هلندی قرن ۱۷ میلادی؛
۱۷. مدرسه رامبرانت (Rembrandt)؛
۱۸. رافائل لوجز (Raphael Loggias)؛
۱۹. سالن واندیک (Van Dyck Hall)؛

مهمترین بخش های طبقه سوم موزه ارمیتاژ

این طبقه برای ما ایرانی ها یکی از جالب ترین قسمت های موزه ارمیتاژ است، زیرا اغلب آثار فرهنگی و باستانی طبقه سوم متعلق به آسیای شرق و ایران می‌باشد که شامل موارد زیر هستند:
۱. سالن هنر های ژاپن از قرن ۱۸ تا ۱۹ میلادی؛
۲. سالن هنر و معماری چین از قرن ۱۷ تا ۱۸ میلادی؛
۳. سالن هنرهای هند و ادوات جنگی هند؛
۴. سالن مجسمه های قرون وسطی و باستانی هندی؛
۵. سالن تبت؛
۶. سالن فرهنگ مغول؛
۷. سالن هنر و فرهنگ بیزانس از قرن ۴ تا ۱۲ میلادی؛
۸. سالن هنرهای اسلامی از قرن ۸ تا ۱۳ میلای؛
۹. سالن هنر و صنعت نقره در عصر ساسانی؛
۱۰. سالن هنرهای فلزی ایران از قرن ۸ تا ۲۰ میلادی؛
۱۱. سالن مینیاتور ایرانی از قرن ۱۶ تا ۱۹ میلادی؛
۱۲. سالن سرامیک و کاشی ایرانی از قرن ۱۵ تا ۱۸ میلادی؛
۱۳. سالن نقاشی های قاجاری؛

مجموعه دوره اسلامی موزه ارمیتاژ

در موزه ارمیتاژ بخش مجزایی برای هنر ایران بعد از اسلام وجود دارد. اگرچه برخلاف قسمت های دیگر موزه که تعداد دقیق آثار آنها مشخص است؛ هنوز تعداد دقیق اشیای تاریخی( از صدر اسلام تا قرن۲۰ هجری) معرفی نشده؛ اما دو کاتالوگ برای معرفی برخی از آنها وجود دارد. البته آثار باستانی مربوط به ایران در ساختمان اصلی موزه ارمیتاژ نگهداری می شود و برای بخش اسلامی یک واحد مجزا در نظر گرفته اند.
توجه: بیشتر آثار ایرانی موزه در طبقه سوم ساختمان قرار دارند که مهمترین آنها فرش پازیریک است.

آدرس موزه ارمیتاژ

روسیه، سن پترزبورگ، خیابان دِوُرتسوایا نابرژنایا (Dvortsovaya Naberezhnaya)

روسیه یکی از کشورهایی است که مسافرانش بعد از سفر می گویند " از اینکه برای این سفر هزینه کرده ایم بسیار راضی هستیم". این کشور زیبا جاذبه های گردشگری معروف و زیبایی دارد که هر کدام می تواند یک روز کامل از تور روسیه شما را به خود اختصاص دهد. موزه ارمتیاژ به عنوان بزرگترین گالری هنری و برترین موزه روسیه بهترین جاذبه گردشگری این کشور است.
اگر شما عزیزان از موزه ارمیتاژ دیدن کردید و یا داستان جالبی درباره آن می دانید مشتاقانه منتظر شنیدن آن هستیم.


اوژن گشت کیش