+98 76-91001177 با ما در تماس باشید
بازدید: 845

سفر یکی از بهترین تجاربی است که هر فردی می تواند در زندگی کسب نماید. افراد برای سفر به هر کشوری باید شرایط موجود آن کشور را در نظر گرفته سپس تصمیم بگیرند. به عنوان مثال برای سفر به برخی مقاصد نیاز به ویزا است. گاهی اوقات دریافت ویزا بسیار مشکل است و متقاضی برای دریافت آن باید واجد شرایطی مانند تمکن مالی، شرایط شغلی، سوابق سفر و.. باشند. به همین دلیل برخی گردشگران برای سفر های سیاحتی خود به دنبال مقاصدی هستند که برای سفر به آن ها نیازی به ویزا نباشد. 

هزینه های بسیار زیاد برای دریافت ویزا سبب شده تا افراد به دنبال سفر بدون ویزا باشند. با توجه به افزایش متقاضیان ایرانی در سفر بدون ویزا، در این مقاله علاوه بر توضیح کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان و لیست کشور های بدون ویزا در رابطه با شرایط سفر، مدارک مورد نیاز و هزینه سفر بدون ویزا اطلاعات جامعی در اختیار گردشگران قرار داده شده و به سوال اصلی به چه کشورهایی بدون ویزا می شود سفر کرد پاسخ داده شده است.

ویزا مجموعه ای از ضوابط و قوانین را برای متقاضیان تعیین می نماید که این قوانین شامل محدودیت های کاری، تحصیلی، مدت زمان اقامت و.. می شود. ویزا انواع مختلفی دارد که شامل ویزای گردشگری، ویزای ورزشی، ویزای پزشکی، ویزای درمانی، ویزای تحصیلی، ویزای شغل، ویزای حمل و نقل و.. می باشد. 

سفر بدون ویزا یکی از مسئله های مهمی است که ذهن شهروندان هر کشوری را به خود جلب می کند. در دهه های اخیر کشورهای سراسر دنیا طی تفاهمات و قرارداد هایی در زمینه گسترش روابط دیپلماتیک توجه ویژه ای به این موضوع نموده اند. سفر بدون ویزا باعث توسعه روابط دوستانه و پیشرفت کشور ها در زمینه های مختلف اعم از سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و.. می شود. 

در حقیقت تعداد کشورهایی که هر فرد بدون ویزا می تواند به آن ها سفر کند بستگی به اعتبار پاسپورت ملی او دارد. هر چقدر پاسپورت افراد معتبر تر و در رتبه بالاتری قرار داشته باشد، می توانند بدون ویزا به کشور های بیشتری سفر کنند. مهاجران ایرانی قبل از رفتن به کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان باید اعتبار گذرنامه را در هنگام گرفتن پاسپورت خود را در نظر بگیرند. 

پیکاپ ویزا یا پاسپورت به این معنی است که هر پاسپورت قبل از دریافت به سفارت کشور مقصد ارسال شده و پس از چند روز با برچسبی با عنوان ویزا به متقاضی داده می شود در خصوص شرایط دریافت، مدارک جهت اخذ آن و هزینه و شرایط آن در مقاله زیر برای مطالعه بیشتر به اطلاعات کاملی پرداخته شده است.

لیست کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان

بدیهی است که برای سفر به مقاصد خارج از کشور نیاز به دریافت ویزا می باشد. در واقع مسافران با دریافت ویزا کارت اجازه ورود به کشور مورد نظر را کسب می نمایند. ویزا یا روادید مدرکی مشروط و موقت است که به فرد اجازه می دهد تا به عنوان مهمان یا مسافر در کشور مقصد حضور داشته باشند.

ویزا مجموعه ای از ضوابط و قوانین را برای متقاضیان تعیین می نماید که این قوانین شامل محدودیت های کاری، تحصیلی، مدت زمان اقامت و .. می شود. ویزا انواع مختلفی دارد که شامل ویزای گردشگری، ویزای ورزشی، ویزای پزشکی، ویزای درمانی، ویزای تحصیلی، ویزای شغل، ویزای حمل و نقل و ... می باشد. 

سفر بدون ویزا یکی از مسئله های مهمی است که ذهن شهروندان هر کشوری را به خود جلب می کند. در دهه های اخیر کشور های سراسر دنیا طی تفاهمات و قرارداد هایی در زمینه گسترش روابط دیپلماتیک توجه ویژه ای به این موضوع نموده اند. سفر بدون ویزا باعث توسعه روابط دوستانه و پیشرفت کشور ها در زمینه های مختلف اعم از سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و ... می شود. در این بین گردشگران برای سفر به بیشتر کشور ها نیاز به دریافت ویزا دارند. 

در حقیقت تعداد کشور هایی که هر فرد بدون ویزا می تواند به آن ها سفر کند بستگی به اعتبار پاسپورت ملی او دارد. هر چقدر پاسپورت افراد معتبر تر و در رتبه بالاتری قرار داشته باشد، می توانند بدون ویزا به کشور های بیشتری سفر کنند. ایرانیان برای سفر بدون ویزا باید اعتبار پاسپورت خود را در نظر بگیرند. بر اساس آمار سایت رسمی هنلی که بر اساس انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی (IATA) بوده، پاسپورت ایران در سال 2022 در جایگاه 101 قرار گرفته است و ایرانیان با داشتن آن می توانند به 42 کشور (یا بدون ویزا و یا با ویزای فرودگاهی) سفر کنند.

به عبارت دیگر لیست کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان به 3 دسته تقسیم بندی می شوند که در ذیل آورده شده است:

1-کشور های بدون ویزا با پاسپورت ایران

2-کشور هایی که نیاز به ویزای فرودگاهی دارند: ایرانیان برای ورود به این مقاصد باید ویزایی بنام ویزای ترانزیت تهیه کنند که صدور این ویزا به محض ورود مسافر در فرودگاه انجام می شود.

3-کشور هایی که نیاز به ویزای الکترونیک دارند: برای ورود به این مقاصد به نسل جدید ویزاها یعنی ویزای آنلاین یا Eta نیاز است.

در ادامه این بخش لیست کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان در قالب جدولی ارائه شده است.

نام کشور مدت اقامت نام کشور مدت اقامت

ارمنستان

90روز

ونزوئلا

15روز

عمان

14روز

دومینیکا

21 روز

قطر

30روز

جزایر کوک اقیانوسیه

_

ترکیه

90روز

نیووی

_

گرجستان

45روز

ایالت فدرال میکرونزی

_

مالزی

14روز

اکوادور

_

در جدول زیر کشورهایی نام برده شده است که نیاز به ویزای فرودگاهی دارند.

نام کشور مدت اقامت نام کشور مدت اقامت

جمهوری آذربایجان

30روز

موریتانی

_

کامبوج

30روز

ماکائو

_

نپال

90روز

بوروندی

_

تیمور شرقی

30روز

گینه بیسائو

90روز

جزایر پالائو

_

سیشل

90روز

مالدیو

30روز

سیر الئون

_

بولیوی

90روز

توگو

7روز

سنگال

_

زیمباوه

30روز

جزایر قمر

45روز

اوگاندا

_

ماداگاسکار

90روز

جزایر کیپ ورد

_

موزامبیک

30روز

تانزانیا

_

در این جدول نام و مدت اقامت کشور هایی به چشم می خورد که نیاز به ویزای الکترونیک دارند.

نام کشور مدت اقامت نام کشور مدت اقامت

سری لانکا

_

پاکستان

_

آلبانی

_

قزقیزستان

_

هندوستان

_

امارت متحده عربی

_


اوژن گشت کیش