+98 76-91001177 با ما در تماس باشید
بازدید: 502
استانبول بی شک محبوب ترین شهر ترکیه در میان مسافران است. جاذبه های گردشگری استانبول به قدری زیاد است که به ندرت پیش می آید بتوانید در یک بار سفر به این شهر، از تمام جاهای دیدنی استانبول بازدید کنید. در این شهر، از جاذبه های طبیعی گرفته، تا بناهای تاریخی و امکانات تفریحی مدرنی که در چند سال اخیر ساخته شده است به چشم می خورد. قطعا هر کسی با هر سلیقه ای و در هر سنی به استانبول سفر کند، یک جاذبه گردشگری مناسب با سلیقه خود پیدا خواهد کرد. در ادامه این مطلب همراه اوژن گشت باشید تا ۷ مورد از دیدنی ترین جاذبه های گردشگری استانبول را بشناسید.

چند مورد از محبوب ترین جاذبه های گردشگری استانبول

کلان شهر استانبول از ۳۹ شهرستان یا به عبارتی منطقه شهری تشکیل شده است که در دو قسمت اروپایی و آسیایی استانبول قرار گرفته ‌اند. هر دو قسمت آسیایی و اروپایی در شهر استانبول جاذبه ها و زیبایی های خود را دارند که اگر تصمیم به انجام گردش روزانه در این شهر داشتید، بهتر است در ابتدا لیستی از جاذبه ‌های این شهر را تهیه کنید. در همین راستا ما قصد داریم تا شما را با جاذبه های گردشگری استانبول آشنا خواهیم کرد.

۱- کاخ زیبای توپکاپی استانبول

آدرس: کشور ترکیه، شهر استانبول، کاخ و موزه توپکاپی، منطقه سلطان احمد در فاتیح استانبول.

یکی از جاذبه های گردشگری استانبول کاخ توپکاپی است. این کاخ در نزدیکی مسجد ایاصوفیه قرار گرفته که یکی از جاذبه های گردشگری زیبا در شهر استانبول محسوب می شود. کاربری کاخ توپکاپی به عنوان دادگاه عثمانی، محل سکونت سلاطین عثمانی، حرمسرا و البته مرکز مدیریت حکومتی این شهر بوده است. این کاخ در اصل دومین کاخ عثمانی‌ها در شهر استانبول است.

کاخ توپکاپی به مدت ۴ قرن منزل سلاطین عثمانی بوده و ۲۵ سلطان عثمانی را به خود دیده است، بعبارتی از سلطان محمد دوم تا سلطان عبدالملک همگی در این کاخ زندگی می‌کردند. یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری استانبول این کاخ است که در زمان حکومت هر کدام است سلاطین قسمتی از معماری کاخ تغییر پیدا می‌کرد و گاهی اوقات به دلیل زلزله و آتش سوزی تغییراتی اساسی در آن ایجاد می شد. این کاخ را به دستور آتاتورک در سال ۱۹۲۴ برای کاربری موزه انتخاب کردند و در های آن به روی همه گشوده شد. قسمت های زیادی از کاخ توپکاپی امروزه قابل دیدن هستند و در این کاخ شما با سالن‌های متعدد و نمایشگاه‌ های زیادی از مبلمان و وسایل تزیینی رو به رو خواهید بود.

 • ساعات بازدید: هرروز (به جز سه شنبه ها) ۹ صبح تا ۵ بعدازظهر (گیشه فروش بلیط ساعت ۴ بسته می شود!)

۲- کاخ باشکوه دولما باغچه

آدرس: کشور ترکیه، شهر استانبول، منطقه بشیکتاش، محله ویشنه زاده، خیابان دولما باغچه.

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری استانبول، کاخ دولما باغچه است که بسیار قدیمی بوده و به دستور سلطان عبدالمجید یکم که سی و یکمین پادشاه عثمانی بوده، ساخته شده است. این کاخ که لقب بزرگترین و زیباترین کاخ در شهر استانبول را از آن خود کرده است، بزرگترین کاخ کشور ترکیه محسوب می‌شود که مساحتی برابر با ۴۵ هزار متر مربع دارد. در تزیینات این کاخ بیشتر کریستال و طلا دیده می‌ شود و سبک تزیینات کاملا اروپایی هستند.

اما کاخ توپکاپی که از جاذبه های گردشگری استانبول است، بیشتر عملکرد سیاسی حکومت عثمانی را به عهده داشته و به عنوان یک اقامتگاه مورد استفاده قرار می گرفته است. این کاخ را با کنده کاری های به سبک دوره عثمانی و کاشی هایی از شهر ایزنیک تزئین کرده اند. کاخ دولما باغچه سه طبقه بوده و ۲۸۵ اتاق، ۶۸ سرویس بهداشتی، ۶ حمام ترکی و ۴۶ سالن در آن تعبیه شده، در این کاخ به راحتی می توانید عناصر معماری عثمانی و همچنین خانه های سنتی در کشور ترکیه را مشاهده کنید.

 • ساعات بازدید: هرروز از ساعت ۹ صبح تا ۷ بعدازظهر

۳- آب انبار باسیلیکا در شهر استانبول 

آدرس: کشور ترکیه، شهر استانبول، منطقه فاتیح استانبول، در فاصله ۱۵۰ متری موزه ایاصوفیه.

آب انبار باسیلیکا یکی دیگر از جاذبه ‌های گردشگری استانبول محسوب می‌شود که معنای آن آب انباری فرو رفته در دل زمین است. این آب انبار تا موزه ایاصوفیه فاصله ‌ای ۳ الی ۵ دقیقه ای دارد و یکی از بناهای پر شکوه و با عظمت استانبول محسوب می شود. در زیر شهر استانبول شما می توانید آب انبارهای باستانی زیادی را مشاهده کنید که در گذشته های خیلی دور، منابع عظیمی برای ذخیره کردن و تامین آب ساکنان این شهر بوده اند.

بزرگترین آب انبار این شهر همین آب انبار باسیلیکا است که ۱۵۰۰ سال قدمت دارد و در واقع سرداب یک کلیسا بود که در قرن ششم میلادی طراحی و ساخته شده و آب کاخ ها و ساختمان های مهم در شهر قسطنطنیه از این آب انبار تامین می شده است. امروزه باسیلیکا را یکی از سازمان های فرهنگی در نهاد شهرداری استانبول اداره می‌کند و نظارت این آب انبار به عهده او است. ناگفته نماند که مدت هاست درهای این آب انبار را به عنوان یکی از زیباترین و بهترین موزه های شهر استانبول به روی تمام مردم بازگشایی کرده‌اند. این آب انبار که از مهمترین جاذبه ‌های گردشگری استانبول بحساب می آید، تاکنون از رویداد های بین‌المللی و ملی زیادی میزبانی کرده و از نقاط بسیار مهم و پر اهمیت شهر استانبول به حساب می‌آید.

 • ساعات بازدید: ۹ صبح تا ۵:۳۰ بعدازظهر

۴- برج گالاتا شهر استانبول

آدرس: کشور ترکیه، شهر استانبول، منطقه بی اوغلو، محله برکت زاده

مکان بعدی در جاذبه های گردشگری استانبول برج گالاتا است که سازنده این برج مردم شهر جنوای ایتالیا هستند. معماری برج کاملاً سبک قرون وسطایی دارد و نمای سنگی آن زیبایی و جلوه بصری خاصی به منطقه گالاتا کاراکوی استانبول بخشیده است. محل کنونی این برج دقیقاً در مکان تلاقی خلیج بسفروس و شمال ناحیه شاخ طلایی است. برج گالاتا سرگذشت جالب و عجیبی دارد.

در ابتدا از این برج برای دیده بانی کشتی‌ های دشمن و حضور آنها در تنگه بسفروس استفاده می شده. اما بعد از آن، این برج را به عنوان یک مکان شناسایی آتش‌ سوزی ‌ها در شهر مورد استفاده قرار می دادند. برج گالاتا که از جاذبه های گردشگری استانبول محسوب می ‌شود، در این شهر نمادی از بلند شدن بعد از نابودی و استقامت محسوب می شود. علت آن نیز این است که در گذر زمان ردپای تاریخ بر روی این برج به خوبی مشخص است، این برج بارها تخریب شده و بعد از آن دوباره  مورد بازسازی قرار گرفته است

 

۵- بازار بزرگ استانبول یا کاپالی چارشی

آدرس: کشور ترکیه، شهر استانبول، منطقه فاتیح، محله بیازیت.

کاپالی چارشی یا همان بازار بزرگ استانبول را از قدیمی ترین و البته بزرگترین بازارهای سرپوشیده دنیا می دانند که با نام های بویوک چارشی و یا گرند بازار استانبول نیز در بین مردم شهرت دارد. این بازار یکی از جاذبه های گردشگری استانبول است که نماینده بخشی از گذشته و تاریخ پر فراز و نشیب این شهر محسوب می شود. ناگفته نماند که قسمتی از اقتصاد امروز ترکیه نیز است که تاریخ و گذشته این شهر را به خوبی به تصویر کشیده است.

محل قرار گیری کاپالی چارشی منطقه‌ای با وسعت ۱۱۰ هزار مربع است که بیشتر از ۳۶۰۰ مغازه تجاری در آن قرار گرفته و ۶۵ کوچه و خیابان در شهر استانبول را در خود جای داده است، به همین دلیل بزرگترین بازار استانبول به حساب می‌آید. نکته جالب این است که با وجود ساخته شدن مال ها و مراکز خرید بزرگ و مدرن در شهر استانبول این بازار هنوز هم بزرگترین، پر بازدید ترین و جذاب ترین مکان در جاذبه های گردشگری استانبول به حساب می‌آید.

  • ساعات بازدید: ۹ صبح تا ۵:۳۰ بعدازظهر

 

۶- آکواریوم شهر استانبول

آدرس: کشور ترکیه، بخش اروپایی شهر استانبول، منطقه باکرکوی، محله یشیل کوی و نزدیک به ساحل فلوریا.

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری استانبول، کواریوم آن است که به آکواریوم فلوریا نیز شهرت دارد. محل احداث آکواریوم استانبول در ساحل جنوب غربی این شهر است که فراهم آوردن مکانی برای گردشگران به آنها اجازه می دهد که به راحتی بتوانند یک سفر زیبا و غیر معمولی از سمت دریای سیاه به طرف اقیانوس آرام و بعد از آن جنگل‌های آمازون داشته باشند. گردشگران با این سفر کوتاه می توانند گونه های مختلفی را که در این مناطق زندگی می‌کنند، به راحتی از نزدیک ببینند.

آکواریوم عمومی در شهر استانبول که در سال ۲۰۰۳ ساخت آن در قسمت اروپایی منطقه باکرکوی آغاز شد بلافاصله بعد از ساخته شدن بنا و جمع آوری گونه های جذاب و متنوع از سراسر دنیا، در سال ۲۰۱۱ به طور رسمی افتتاح شده و فعالیت خود را آغاز کرد. آکواریوم استانبول که یکی از جاذبه‌های گردشگری استانبول بحساب می آید، در هر قسمتی با گونه های مخصوص به خود و همچنین بازتابی از اصالت همان منطقه طراحی شده است. در اصل شما با بازدید از این آکواریوم نه تنها دنیای زیر آب ها را خواهید دید، بلکه با تمدن، فرهنگ، تاریخ، معماری، سنت و غیره یک ملت و سرزمین به راحتی آشنا خواهید شد. نورپردازی و معماری داخلی دمای آکواریوم استانبول به گونه ای است که شما به راحتی می توانید تجسمی واضح و به عینه از دنیای زیر آب داشته باشید.

۷- پارک مینیاتورک 

آدرس: کشور ترکیه، بخش اروپایی شهر استانبول، شهرستان بی اوغلو، محله سوتلوجه، پلاک ۳۴۴۴۵.

پارک مینیاتورک یکی از جاذبه های گردشگری استانبول است که بیشتر توریست ها تمایل فراوانی به بازدید از این پارک معروف استانبول دارند. پارک مینیاتورک در سال ۲۰۰۱ تحت عنوان اولین پارک مینیاتوری در شهر استانبول، رسماً افتتاح شد. همانطور که احتمالاً از نام این پارک حدس زده اید، این پارک را مدلی بسیار کوچک و یک ماکت بسیار زیبا از کشور ترکیه می دانند. در این پارک کوچک و جذاب شما حتی می‌توانید گنج ها و آثار یافته شده در این کشور را نیز مشاهده کنید.

وسعت پارک مینیاتوری برابر با ۶۰ هزار متر مربع بوده و به عبارتی یک ماکت کوچک در مقیاس مینیاتوری از سمبل ها، رودخانه ها و آثار تاریخی به دست آمده و به جا مانده از امپراتوری عثمانی و حتی مکان هایی که دیگر به کشور تاریخی ترکیه تعلق ندارند، است. متریال به کار رفته در ساخت پارک مینیاتوری ترکیه، تماما از فایبرگلاس بوده که به راحتی بتواند در مقابل عوامل طبیعی مانند باد و باران از خود مقاومت نشان دهد. ماکت ها در پارک مینیاتوری ترکیه هماهنگ با بنا ها و ساختمان های اصلی، طراحی و ساخته شده‌اند و شما به راحتی می توانید با قدم زدن در میان این پارک که از جاذبه های گردشگری استانبول است، سفری جذاب و دل انگیز به تمام کشور ترکیه داشته باشید.

۸- موزه فرش استانبول

آدرس: کشور ترکیه، شهر استانبول، منطقه سلطان احمد.

از جمله جاذبه های گردشگری استانبول که توصیه می‌کنیم حتماً به دیدن آن بروید، موزه فرش استانبول است که به اداره کل اوقاف در این شهر وابسته است. موزه فرش در بخش هونکار واقع در مسجد سلطان احمد قرار داده شده است. هدف اصلی از تاسیس این بنا صحبت کردن سلطان با اطرافیان خویش قبل و یا بعد از ادای فریضه نماز بوده است.

قصر هونکار که با مسجد سلطان احمد به طور همزمان ساخته شده اند، به دستور سلطان احمد تاسیس شده و معمار آن مهمت آقا صِدِف کار است. مسافران و گردشگران، این موزه را یکی دیگر از جاذبه های گردشگری استانبول می‌دانند و این موزه به خوبی توانسته نقش خود در جذب گردشگران را ایفا کند. در این موزه فرش های جمع آوری شده از  مساجد ترکیه و همچنین مکان های سنتی و باستانی اسلامی شهر، قابل رویت هستند. تعداد فرش های ارائه شده در این موزه ۴۴۸ عدد است که ۶۲ فرش از کل فرش ها در موزه، به صورت چرخشی و متناوب به نمایش در می آیند.

۹- موزه هنرهای مدرن 

آدرس: کشور ترکیه، شهر استانبول، منطقه بی اوغلو، محله آسمالی مسجد، خیابان مشروطیت، پلاک ۹۹۳۴۴۳۰.

موزه هنرهای مدرن در شهر استانبول یا موزه استانبول مدرن یکی از جاذبه های گردشگری استانبول است که از زیباترین موزه های این شهر به حساب می‌آید. در این موزه هنرمندان با به اشتراک گذاشتن هنرها و خلاقیت های خود هویت فرهنگی و مدرن ترکیه را در سطح بین‌المللی و ملی به همگان معرفی می‌کنند.

موزه هنرهای مدرن در شهر استانبول در سال ۲۰۰۴ تاسیس شد و فعالیت خود را رسما آغاز کرد. در این موزه که با عنوان موزه استانبول مدرن نیز معروف است و یکی از جاذبه های گردشگری استانبول به حساب می آید، حفاظت، جمع‌آوری، به نمایش گذاشتن آثار هنری معاصر و مدرن، تولیدات مختلف در زمینه هنر عکاسی، معماری، طراحی، سینما و رسانه‌های جدید صورت می گیرد و با به اشتراک گذاشتن آن ها، قدمی موثر در نمایش هویت فرهنگی کشور ترکیه برداشته می شود.

۱۰- موزه و مسجد ایاصوفیه استانبول

آدرس: کشور ترکیه، شهر استانبول، نزدیک کاخ توپکاپی، محله سلطان احمد.

یکی از جاذبه های گردشگری استانبول موزه ایاصوفیه است، که شما می توانید در آن باارزش ترین و قدیمی ترین آثار برجای مانده از دوره بیزانس را تماشا کنید. این بنا به مدت ۹۱۶ سال تحت عنوان کلیسا مورد استفاده قرار گرفته بوده و در ابتدای ساخت و شروع فعالیت خود، نام مگاله اکلیسیا  را بر آن نهاده بودند. معنی این نام، کلیسای بزرگ است اما بعد ها این نام به ثئا صوفیا تغییر پیدا کرد، که معنی آن حکمت مقدس است.

همچنین مسجد بزرگ و زیبای ایاصوفیه که یکی از جاذبه های گردشگری استانبول نیز به حساب می آید، در اصل مکانی برای پناه دادن به معترفان گناهکار، تیمان و همچنین محلی برای جمع شدن مردم و امپراطوری در کنار یکدیگر بوده است. در دورانی که به قبل از حمله عثمانی ها برمی گردد ساختمان این بنا را معماران معروف آن دوران تغییر دادند و برای جلوگیری کردن از آتش سوزی و یا زلزله آن را به شکلی مقاوم‌ تر بازسازی کردند. فضای این موزه در شهر استانبول ۶ هزار مترمربع است که در ساخت آن از ستون ها و اتاق های بسیار زیبا که هماهنگی دقیق و ظریفی با یکدیگر دارند استفاده شده است. در کل این بنا، ۱۰۷ ستون و ۹ در وجود دارد که بزرگترین آنها در وسطی بنا است.

 • ساعات بازدید: ۹ صبح تا ۵ بعدازظهر

۱۱- مسجد سلطان احمد 

آدرس: کشور ترکیه، محله سلطان احمد، مسجد سلطان احمد استانبول

یکی از باشکوه ترین و در عین حال زیباترین جاذبه های گردشگری استانبول، بدون شک مسجد سلطان احمد است یا همان مسجد آبی که به دستور مستقیم سلطان احمد طراحی و ساخته شده است. با وفاداری به نام بانی ساخت بنا، این مسجد را نیز مسجد سلطان احمد نامیدند که در کنار تمام زیبایی های خود یک ویژگی متفاوت و جذاب دارد و آن هم اینکه شش مناره در اطراف مسجد دیده می شود که شکوه و عظمت آن را چند برابر کرده اند. مسجد سلطان احمد اولین مسجد شش مناره ای در کشور ترکیه است.

تمام گردشگران این مسجد یکی از جاذبه های گردشگری ترکیه می دانند که نمای خارجی بنا نقش بسیار موثری در جاذب بودن مسجد دارد. در این مسجد پنج گنبد با آرایش چشم نواز و آبشار گونه قرار گرفته ‌اند که ۸ گنبد کوچکتر در اطراف آنها چرخ می‌خورند. در قسمت غربی مسجد که با نام مسجد کبود شناخته می‌شود طراحی های داخلی و نقاشی هایی آبی رنگ زیادی مورد استفاده قرار گرفته است. اما متاسفانه این مسجد زیبا که یکی از جاذبه های گردشگری استانبول است دیگر در خود نقاشی های آبی رنگ ندارد و چون جزئی از دکور نبوده اند، از آن حذف شده اند.

 • ۸:۳۰ صبح تا ۱۱:۳۰
 • ۱۳ ظهر تا ۱۲:۳۰
 • ۱۵:۳۰ تا ۱۶:۴۵

۱۲- مسجد سلیمانیه 

آدرس: کشور ترکیه، منطقه فاتیح، محله سلطان، سیدیک سامی اُنار.

مسجد سلیمانیه همچنان یکی از جاذبه های گردشگری استانبول محسوب می شود که بین سال‌های ۱۵۵۱ و ۱۵۵۷ به دستور سلطان سلیمان یکم تاسیس شد. تاریخ ترکیه این پادشاه را با نام های دیگری چون عالی ترین و بزرگ ترین نیز می شناسد. در این مسجد یک حیاط اندرونی قرار گرفته که با چهار مناره در اطراف محصور شده است. تعداد مناره های به کار رفته شده در مسجد سلیمانیه معنای نمادینی دارد و این کار یکی از روش هایی بوده که پادشاهان آن زمان عثمانی قصد داشتند این موضوع را بیان کنند که بنا به وسیله چهارمین پادشاه عثمانی بعد از فتح شدن قسطنطنیه ساخته شده است.

مسجد، به طور دقیق در قسمت شمالی دانشگاه استانبول قرار گرفته و چشم اندازی بسیار زیبا از گلدن هورن به شما ارائه می دهد. گنبد این مسجد ارتفاعی معادل ۵۳ متر و قطری برابر با ۲۷ متر دارد. ناگفته نماند که این بنا بر اساس سنت عثمانی ۴ گلدسته داشته که نشان دهنده ساخت مسجد به دستور پادشاه چهارم است. سبک معماری مسجد سلیمانیه همانند دیگر بناهای ساخته شده توسط معمار سینان و سایر معماران عثمانی، ترکیبی از سبک ‌های معماری اسلامی و بیزانس در کنار یکدیگر است.

 • هرروز ساعت ۹ صبح تا ۱۱:۱۵
 • ۱۲:۴۵ تا ۱۴:۱۵
 • ۱۵:۱۵ تا ۱۶:۴۵
 • جمعه ها مسجد بین ساعت ۱۰:۳۰ تا ۱۳:۴۵ بسته است.

۱۳- محله باهچه شهیر شهر استانبول

آدرس: کشور ترکیه، شهر استانبول، واقع شده در قسمت اروپایی استانبول.

وسعت محله باهچه شهیر ۵ کیلومتر مربع است که یکی از محله های زیبا و یکی از جاذبه های گردشگری استانبول در شهرستان باشاک شهیر به حساب می‌آید. این شهرستان در شمال غرب قسمت اروپایی شهر استانبول واقع شده است و اتوبان شرق به غرب از سمت جنوبی این محله بسیار زیبا عبور می‌کند. باهچه شهیر یک مکان ییلاقی بوده است که که به عنوان اولین شهرک اقماری استانبول در سال ۱۹۹۴ طراحی و ساخته شده. قابل ذکر است که پلان شهری این منطقه با الگوبرداری از شهرک هایی که در اروپا وجود دارند و با در نظر گرفتن استانداردهای روز جهانی طراحی و اجرا شده است.

تمامی خانه های این منطقه طول عمری برابر با ۱۵ سال دارند و ساکنان آن ترک نشین ها و مهاجران اروپای شرقی، همچنین عرب ها و ایرانیان هستند. این محله با مرکز شهر استانبول تنها ۳۰ کیلومتر فاصله دارد و به دلیل بار ترافیکی کم و همچنین آب و هوای بسیار تمیز و خوبی که دارد، محله ای بسیار پرطرفدار است و یکی از جاذبه های گردشگری استانبول به حساب می آید. توصیه می کنیم اگر قصد خرید ملک در شهر استانبول را دارید حتماً به این محله سر بزنید و ملک خود را در صورت امکان در این محله خریداری کنید.

۱۴- کلیسای چورا 

کلیسای چورا یکی از بناهای تاریخی و جاذبه های گردشگری استانبول است که ترکیبی از معماری روم شرقی با معماری دوران ترکان عثمانی را به نمایش می گذارد. هنگام ورود به این کلیسا، با یک راهروی ۲۳ متری مواجه خواهید شد که در کاشی های آن، داستان های مذهبی زیادی مانند رویای یوسف و تولد مسیح نقاشی شده است. این کلیسا در طول تاریخ دستخوش تغییرات زیادی شده است. نام آن در ابتدا کلیسای ناجی مقدس بود، اما به دلیل محل ساخت این کلیسا، رفته رفته به کلیسای چورا تبدیل شد و امروزه بیشتر مسافران این کلیسا را با نام موزه کاریه می شناسند.

این کلیسا در ابتدا در قرن ۱۱ میلادی و توسط دولت روم شرقی ساخته شده و بارها دولت روم آن را مرمت کردند. اما به دلیل زلزله های پی در پی، این بنا به صورت مکرر تخریب می شد. سپس هنگامی که دولت عثمانی استانبول را به تصرف خود در آوردند، این کلیسا تبدیل به مسجد شد. زمانی که دولت عثمانی سقوط کرد و در ترکیه دوران جمهوری شروع شد، این کلیسا تبدیل به یک موزه و بخشی از جاذبه های گردشگری استانبول شد.

این موزه در بخش خارجی شهر قرار داشت و به همین دلیل نام کلیسای چورا (خارج از شهر) را به خود گرفت. اکنون مسافران و گردشگران می توانند همه روزه به غیر از روزهای چهارشنبه به این موزه رفته و از سبک معماری زیبای روم شرقی و دولت عثمانی دیدن کنند. ساعات کاری این موزه از ۹ صبح تا ساعت ۱۸ است. با تهیه بلیت می توان از تمامی بخشه های موزه کاریه دیدن کرد.

۱۵- میدان هیپودروم یا میدان اسب دوانی 

میدان هیپودروم یا میدان سلطان احمد، یکی دیگر از جاذبه های گردشگری استانبول است که در زمان حکومت روم شرقی به این منطقه ساخته شد. این میدان در ابتدا یک میدان اسب دوانی در حکومت روم شرقی بود. اما پس از تصرف استانبول به وسیله دولت عثمانی، مسجد سلطان احمد در نزدیکی این میدان ساخته و باعث شد تا رفته رفته میدان هیپودروم به میدان سلطان احمد معروف شود.

زمانی که به استانبول بروید، ممکن است نام آت میدانی یا همان میدان اسب هم به گوش شما بخورد. این به آن دلیل است که در گذشته، در میدان هیپودروم مسابقات اسب دوانی و ارابه کشی برگزار می شد. سران دولت در این میدان گرد هم می آمدند تا جلسات مهم کشوری را برگزار کنند. همچنین این میدان مکانی مناسب برای انجام مراسم های تشریفاتی مانند تاج گذاری شاهزادگان بود.

امروزه میدان سلطان احمد یکی از جاذبه های گردشگری استانبول به حساب می آید. این میدان فضایی رو باز بوده و بازدید از آن برای تمامی مسافران و گردشگران به صورت رایگان امکان پذیر است. هنگام بازدید از میدان اسب دوانی، می توان کتیبه هایی که از دوران روم قدیم به این میدان آورده شده است را هم تماشا کرد. اگر به فرهنگ روم قدیم در استانبول علاقه داشته باشید، میدان هیپودروم بهترین گزینه برای شماست.

۱۶- قلعه یدیکوله 

یکی دیگر از جاهای دیدنی استانبول که در دوران امپراطوری روم شرقی بنا شد، قلعه هپتاپیرگیون است که امروزه با نام قلعه یدیکوله یا قلعه هفت برج شناخته می شود. یکی از ترسناک ترین جاذبه های گردشگری استانبول، همین قلعه هفت برج است که روزی یک زندان بسیار امنیتی و بزرگ بود. امروزه از این قلعه در فصل های گرم سال، به عنوان مکانی برای برگزاری کنسرت در فضای باز استفاده می شود.

در ابتدای ساخت، قلعه هفت برج به عنوان یک سد دفاعی در برابر دشمنان استفاده می شد. اما پس از تصرف عثمانی ها، کاربری این قلعه به زندان تغییر پیدا کرد. شروع افسانه های ترسناک و خاطرات مهیب زندانی های این قلعه هم از همین دوران بود. امروزه داستان ها و افسانه های زیادی درباره سرگذشت زندانی های قلعه یدیکوله وجود داشته و این قلعه را به یکی از جاذبه های گردشگری استانبول تبدیل کرده است.

بازدید از قلعه هفت برج یا یدیکوله در تمام طول هفته به غیر از چهارشنبه ها برای عموم آزاد است. تنها با پرداخت ۵ لیر می توان بلیت این قلعه را خریداری کرد و از معماری زیبای آن بازدید کرد. در این قلعه می توان از بخش های دیدنی بسیاری مانند برج گنج، اتاق های شکنجه و سیاه چاله هایی معروف به چاه خونی بازدید کرد. این قلعه بارها در تاریخ تغییر کاربری داده است و به همین دلیل داستان های زیادی برای روایت دارد.

۱۷- حمام خرم سلطان

حمام خرم سلطان که امروزه یکی از جاذبه های گردشگری استانبول است، به دست یکی از بهترین و زبردست ترین معماران دوران سلطان سلیمان، معمار سینان، ساخته شده است. این حمام به دستور ملکه آن دوران عثمانی، خرم سلطان ساخته شد و درب های آن رو به مردم شهر برای استفاده باز شد. این حمام در نزدیکی مسجد آیا صوفیه، یکی دیگر از جاهای دیدنی استانبول بنا شد تا دسترسی مردم به آن آسان باشد.

متاسفانه با گذشت زمان و پس از مرگ خرم سلطان، کاربری این حمام تغییر پیدا کرد و از آن به عنوان مکانی برای اسکان اسیران و زندانی ها استفاده شد. پس از آن هم حمام خرم سلطان برای مدتی به عنوان انبار آذوقه استفاده شد و بعد از آن هم برای سالیان سال متروکه ماند. معماری ابتدایی این حمام با سبک سنتی دوران عثمانی ساخته شد. اما پس از بازسازی، سبکی مدرن تر به آن داده و درب های آن را به روی مسافران باز کردند تا این حمام تبدیل به یکی از جاذبه های گردشگری استانبول شود.

این حمام همه روزه از ۱۰ صبح تا ساعت ۱۹ پذیرای مهمانان است. در این حمام خدمات مختلفی مانند بسته های حمام، بسته های ماساژ، سالن گرم و سرد و بسیاری خدمات دیگر ارائه می شود. همچنین علاقه مندان می توانند حمام خرم سلطان را برای برگزاری مراسم حمام عروسی خود رزور کنند. هزینه بازدید از حمام خرم سلطان، به میزان استفاده افراد از خدمات این سالن بستگی دارد. پس از حمام کردن، مسافران می توانند در رستوران مجلل این بنای زیبا، از غذاهای سنتی ترکیه لذت ببرند.

۱۸- کاخ بیلربیی 

کاخ بیلربیی که یکی از جاذبه های گردشگری استانبول محسوب می شود، در ابتدا محل زندگی فرماندار کل آناتولی بود. اما با گذشت زمان این کاخ تبدیل به یک تفرجگاه برای پادشاهان عثمانی و دولتمردان خارجی شد. دولتمردانی که از سرزمین های خارجی به استانبول می آمدند، می توانستند در این کاخ و خانه های ییلاقی آن اقامت داشته باشند. امروزه کاربری این کاخ کاملا به موزه تغییر پیدا کرده و تبدیل به یکی از جاهای دیدنی استانبول شده است.

طراحی داخلی این قلعه و معماری آن ترکیبی از معماری قدیمی روم و عثمانی بوده و وسایل آن با سبکی اروپایی تهیه شده است. این کاخ دارای ۶ اتاق بزرگ و ۲۶ اتاق کوچکتر است. طراحی بخشی از این کاخ به زنان تعلق گرفته و نسبت به سایر بخش های کاخ، طراحی این بخش بسیار ساده تر است. پس از تغییر کاربری این قلعه، بخشی از قلعه به حرمسرا تبدیل شد که اتاق والده سلطان هم در این بخش قلعه قرار داشت.

هزینه بازدید از کاخ بیلربیی برای کودکان زیر ۷ سال رایگان و برای سایرین ۶۰ لیر است. علاقه مندان می توانند در تمامی طول هفته به غیر از دوشنبه ها، از ساعت ۹ صبح تا ساعت ۱۸ بلیت کاخ بیلربیی را تهیه کرده و از این کاخ که یکی از زیباترین جاذبه های استانبول محسوب می شود دیدن کنند. بهتر است که برای دیدن از این کاخ صبح زود اقدام کنید تا زمان کافی برای بازدید از تمام بخش های آن را داشته باشید.

۱۹- قلعه روملی 

قلعه روملی یا قلعه روملی حصار یکی از جاذبه های گردشگری استانبول است که نقش مهمی در فتح استانبول توسط محمد فاتح داشته است. این قلعه تنها در طی ۴ ماه ساخته شد و به سلطان محمد فاتح اجازه می داد تا دید و تمرکز بیشتری روی مسیرهای آبی داشته باشد. سلطان محمد توانست با کنترل بر روی مسیر آبی این منطقه، دسترسی قسطنطنیه به مواد غذایی و سلاح را محدود کرد و بالاخره توانست این شهر را تحت تصرف خود در آورد.

معماری قلعه روملی بسیار ساده بوده و از سه برج اصلی و ۱۳ برج نگهبانی کوچک تر ساخته شده است. هرکدام از این برج ها نام مخصوصی داشته و امروزه کل قلعه به یاد سلطان محمد فاتح، قلعه فاتح نام گرفته است. معماری کلی این قلعه ساده است، اما نحوه ساختار و کنار هم قرار گرفتن این برج ها به گونه ای است که آن را تبدیل به یکی از زیباترین و شگفت انگیزترین جاذبه های استانبول کرده است.

بازدید از قلعه فاتح همه روزه به غیر از چهارشنبه ها از ساعت ۹ تا ساعت ۱۷ برای عموم آزاد است. هزینه تهیه بلیت ورودی برای بازدید از قلعه روملی ۱۰ لیر برای هر نفر است. اگر با تور از این قلعه بازدید کنید، راهنمای تور می تواند بخش های مهم را به شما نشان دهد. اما اگر به تنهایی سفر کرده باشید، متاسفانه در این قلعه راهنمایی برای معرفی بخش های مختلف قلعه وجود نخواهد داشت.

۲۰- جاذبه های گردشگری استانبول در پارک امیرگان

برای دوست داران طبیعت، پارک امیرگان یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری استانبول به حساب می آید. مجموعه گل های لاله چند رنگی که در این پارک قرار دارد، یکی از جاذبه های استانبول محسوب می شوند. از سایر جاهای دیدنی پارک امیرگان می توان به دریاچه زینتی آن اشاره کرد. اما بیشترین شهرت این پارک به خاطر دشت لاله های زیبای آن است.

در این پارک بناهای تاریخی بسیار زیادی وجود دارد. کاخ های سفید، صورتی و عمارت زرد پارک امیرگان از بناهای دیدنی این پارک هستند. می توان از گونه های گیاهی دیگری که در این پارک کاشته شده است هم بازدید کرد و در آلاچیق های موجود در این بنا نشسته و از طبیعت زیبای آن به ویژه در فصل بهار لذت برد.

بازدید از فضای اصلی و باز این پارک برای همه مردم رایگان است. تمامی مسافران و گردشگران می توانند همه روزه به این پارک آمده و از گیاهان زیبای آن لذت ببرند. اما برای استفاده از پارکینگ پارک یا بازدید از عمارت های داخل آن باید ۱۰ لیر پرداخت کرد. اگر می خواهید از طبیعت زیبای استانبول و انواع گونه های گیاهی موجود در این شهر لذت ببرید، پارک امیرگان یکی از بهترین جاذبه های استانبول برای شماست.

در استانبول از کجا دیدن کنیم؟ – جاذبه های گردشگری استانبول

جاذبه های گردشگری استانبول بسیار زیاد بوده و تقریبا در تمامی محله های این شهر می توان یک جاذبه گردشگری پیدا کرد. این که از کدام جاذبه گردشگری باید دیدن کنید، کاملا به سلیقه و ترجیحات شما بستگی دارد. اگر به طبیعت استانبول علاقه داشته باشید، می توانید از پارک های این شهر مانند پارک امیرگان دیدن کنید. برای افرادی که عاشق آشنایی با فرهنگ و معماری ترکیه و روم شرقی هستند، بناهای تاریخی مانند موزه کاریه، قلعه هفت برج و حمام خرم سلطان جزو بهترین جاذبه های گردشگری استانبول هستند. 

 سوالات متداول درباره جاذبه های گردشگری استانبول

جاذبه های استانبول نزدیک مسجد آیاصوفیه کدام اند؟

در نزدیکی مسجد آیاصوفیه می توان از سایر جاذبه های استانبول مانند حمام خرم سلطان دیدن کرد.

کدام جاذبه های گردشگری استانبول در نزدیکی میدان تکسیم قرار گرفته اند؟

برج گالاتا و کاخ دلمه باغچه از جاذبه های گردشگری استانبول در نزدیکی میدان تکسیم هستنند. مسجد آیاصوفیه هم فاصله زیادی تا میدان تکسیم ندارد


اوژن گشت کیش